ALEVİ CANLAR FORUMU

ALEVİ CANLAR FORUMU-TASAVVUF ARAŞTIRMA ,PAYLAŞIM

Ocak 2019

PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Takvim Takvim


  Pir Sultan Abdal Yıllar Boyu Rumeli'nde Gizlenmişti

  Paylaş
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 4744
  Kayıt tarihi : 23/02/09
  Yaş : 59
  Nerden : istanbul

  Alevi-Veysel Forumundaki Üyelerin Karekterleri
  üye karekteri: 1 kıdemli

  Pir Sultan Abdal Yıllar Boyu Rumeli'nde Gizlenmişti

  Mesaj tarafından Admin Bir Perş. Nis. 30 2009, 14:25

  İsmail Kaygusuz

  Pir Sultan Abdal Yıllar Boyu Rumeli'nde Gizlenmişti

  Kalender kırımından kurtulmak için Pir Sultan Abdal nereye kaçmıştır? Bunca yıl nerelerde gizlenmiştir? Sanırız aşağıdaki nefes bunun karşılığını verecektir:

  Akdeniz'i seyreyledik yalıda

  Böyle aldık nasihatı uludan

  Tanrıdağı kurbu Kızıl Deli'den

  Görünür İmamevleri görünür

  * Senin âşıkların geçti rahından
  * Korkmaz mısın âşıkların ahından
  * Akyazılı Sultan'ın dergâhından
  * Görünür İmamevleri görünür

  # Senin dervişlerin geçer kabâdan (kaba: kaftan, cübbe)

  Geydikleri hırkaları abadan (aba: kalın ve kaba kumaş)

  Her nereye baksan Otman Baba'dan

  Görünür İmamevleri görünür

  * Hünkâr Hacı Bektaş Veli'nin tahtı
  * Komazdı Yezit'ten alırdı ahı
  * Her gece seyrimde seherin vaktı
  * Görünür İmamevleri görünür

  # Hünkâr Hacı Bektaş Veli aşkına

  Bahçende açılar güller aşkına

  Kerbela'da yatan İmam aşkına

  Görünür İmamevleri görünür

  * Pir Sultan'ım kendi kurdu bu yolu
  * Yüz be yüz gördüğüm Ali'dir Ali
  * Horasan'da Ali Rıza'yı Veli
  * Görünür İmamevleri görünür

  # Tahmin edileceği gibi Pir Sultan Abdal, uzun bir yolculuktan sonra Trakya'ya geçmiştir. İmamevleri denilen yere yaklaşırken bu şiiri yazmış olduğu görülüyor.

  Belki uzun bir süre burada oturdu. “İmamevleri”, Otman Baba'nın tekke ve türbesinin bulunduğu Tanrıdağı adı verilen Edirne kırından ve Akyazılı Sultan Dergâhı'nın bulunduğu yerden görülebilen bir yerleşme birimidir. (Cahit Öztelli'nin, bu İmamevleri'nin “İran Şahlarının ya da Oniki İmamlardan birinin bulunduğu bir yer olabileceğini hangi gerekçe ile ileri sürdüğünü anlamak doğrusu çok güçtür.)

  Açıkça anlaşıldığı üzere Pir Sultan Abdal, Trakya ve Balkan Bektaşileri ve Bedreddiniler arasında uzun zaman kalmıştır. Otman Baba'ya bağlı Akyazılı Sultan dergâhında (Varna) ve daha çok Hacı Bektaş Dergâhı'na doğrudan bağlı Seyyid Ali Sultan Tekkesi'nde (Dimetoka) yıllarını geçirmiştir. Bugün Trakya'da yaşamakta olan “Amucalılar” adını taşıyan Bedreddini- Alevilerin Cem törenlerinde en çok “Serezli Pir Sultan'ın nefeslerinin okunduğunun” anlatılması çok ilgi çekicidir. (Refik Engin: “Şeyh Bedreddin Tarikatı” Cem 1994, sayı 41: 48, 49) Bu tezimizi güçlendirdiği gibi, Pir Sultan'ın Serez'de de kaldığını göstermektedir. Bedreddiniler onu, Şeyh Bedreddin'le eşleştirmiş, onunla bir görmüş oluyorlar, demektir. Hatta bu Rumeli ve Trakya'da, Banazlı kimliğini unutturacak kadar uzun yaşadığının da göstergesidir.

  Bu konuda Turgut Koca'nın vermiş olduğu bilgiler de -Serezli Pir Sultan'ın 15. yüzyılda yaşamış olduğunda ısrarlı görünmesine rağmen- bu kişinin bizim Banazlı Pir Sultan'dan başkası olmadığını göstermektedir. Turgut Koca şunları anlatmaktadır:

  “Serezli Pir Sultan, Makedonya'deki Bahçe ve Cuma tekyelerinin ilk ruhani önderidir. Kesriyeli Kasım Baba ve Koniçalı Hüseyin Babalarla ile Yanya fethinde bulunmuştur. Yanya fatihi Arslan Paşa'yı savaşlarda korumuşlardır. Serezli Pir Sultan fütuhat erlerindendir. Cuma tekyesinde yatır. Büyük Bektaşi azizlerindendir.” (Turgut Koca: Bektaşi Nefesleri ve Şairleri. İstanbul 1990: 145)

  Bizce bu anlatılanlardan sadece, Pir Sultan Abdal'ın Makedonya'ya kadar gittiği ve adı geçen tekkelerde Kasım Baba ve Hüseyin Baba ile cemler yürüttüğü anlamı çıkar. Osmanlı yönetimine başkaldırmış ve kıyımdan kurtulmuş aranan bir kişinin, Osmanlı adına fetihlere katılmış olması olası değil. Belki de onu korumak için bu tür söylentiler yaratılmıştır. Banazlı Pir Sultan hakkında günümüzü gelmiş olan efsanevi bilgilerin Serezli Pir Sultan hakkında da anlatılması aynı kişi olduğunu göstermektedir. Üstelik Turgut Koca şu açıklamayı da getirmektedir:

  “Serezli Pir Sultan'ın adı da Haydar'dır. Yine Serezli Pir Sultan'ın ahiret kardeşinin (yani musahibinin İ. K.) ismi de Gazi Ali Baba'dır. Selanik'e bağlı Sarıgöl yöresindeki Bahçe tekyesinde türbe içinde yatır” (agy., s. 149)

  Serezli Pir Sultan ve Gazi Ali Baba'nın gömülü olduğu söylenen tekkeler, bu ulu kişilerin bıraktığı nişanlar ve makamlarıdır. Bütün bunlar gösteriyor ki, Pir Sultan Abdal, Serezli Pir Sultan kimliğiyle uzun süre Balkanlar ve Rumeli'de yaşamıştır. Hele musahibi Ali Baba'nın da Bahçe tekkesindeki türbede yatıyor gösterilmesi iki olasılığı gündeme getirmektedir:

  Birincisi Pir Sultan Abdal, Kalender kırımının arkasından musahibi Ali Baba ile Rumeli'ye geçmiş ve uzun süre burada birlikte kalmışlardır. Belki Ali Baba Sivas'a gidip geliyor, haber getiriyordu. Ancak Ali Baba'nın, kendisini yana yakıla arayan çok yakın talibi ve yoldaşı Kul Himmet'ten, Pirinin bulunduğu yeri saklamış olması düşünülemez. O zaman ikinci bir olasılır beliriyor: Ali Baba uzun aramalar sonunda Pir Sultan'ın izini bulmuş ve bir süre birlikte kalmıştır. Olasıdır ki güvencede olduğuna ikna ederek, Sivas'a dönmesini sağlamıştır.

  Pir Sultan Abdal'ın Seyyid Ali Sultan - diğer adıyla Kızıl Deli - için okuduğu ve onun adının geçtiği, en az 6-7 nefesi vardır bize ulaşan. “Evliyalar serveri” olarak seslenip himmet dilediği Kızıl Deli'nin tekkesinde hizmet gördüğünü, Baba İbrahim'le Cem'ler yürüttüğünü belirleyen nefeslerden bir örnek sunalım.

  Gelin ey erenler seyran edelim

  Açıldı kapısı Seyyit Ali'nin

  Eksiğimiz bilip dâra duralım

  Himmeti ganidir Kızıl Deli'nin

  * Çekti sancağını dağlar dolanır
  * Mümin olan canlar aşka bulanır
  * Kurbanlar tığlanur çırak uyanır
  * Çekilir gülbenkler Seyyit Ali'nin

  # Ne güzel baharı yetmiştir şimdi

  Lalesi sümbülü açmıştır şimdi

  Abdallar semahı tutmuştur şimdi

  Himmeti ganidir Seyyit Ali'nin

  * Baba İbrahim şehitler ayırır
  * Kırkların ceminden o da beridir
  * Pirim cansız duvarları yürüdür
  * Himmeti ganidir Kızıl Deli'nin

  # Pir Sultan’ım eydür kendi özümüz

  Güzelce Şah'ıma var niyazımız

  Bir gün kara toprak örter yüzümüz

  Himmet'i ganidir Seyyit Ali'nin


  _________________
  ALLAH-MUHAMMED-YA ALİ ...Alevilik İslamiyetin İçinde Mayalanmıştır...ALLAH EYVALLAH

   Forum Saati Çarş. Ocak 23 2019, 02:58