ALEVİ CANLAR FORUMU

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ALEVİ CANLAR FORUMU

ALEVİ CANLAR FORUMU-TASAVVUF ARAŞTIRMA ,PAYLAŞIM

Mayıs 2024

PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Takvim Takvim

İlk Kadın Şair Sappho

Admin
    Admin

Alevi-Veysel Forumundaki Üyelerin Karekterleri
    üye karekteri: 1 kıdemli

İlk Kadın Şair Sappho Empty İlk Kadın Şair Sappho

Mesaj tarafından Admin Salı Nis. 21 2009, 16:04

Esbos adasında yaşayan Sappho, antik yunanda ilk ve en önemli kadın şairlerinden biridir. Şiirlerinde güzellik, evlilik, ayrılık ve kadınlar arası aşktan bahseder. M.Ö. 7. yy'da yaşayan bir kadın için şiir yazmak son derece zor bir iş. Hele ki, bu kadın Sappho gibi asil bir ailenin kızıysa. Ama Sappho'nun şiirleri öylesine etkileyici yazıldığı ve sıradışı bir ritme sahip olduğu için, ünü yüzyıllarca sürmüş ve bir çok kişiyi etkilemiştir.

Güzelliği; vazolara, mühürlere konu olan Sappho, Solon ve Platon gibi kendine hayran olanlar tarafından "Onuncu Muse" die adlandırılmıştır. Bir çok romalı şairi etkilemiştir Sappho. Kesin olarak bilinmese de, Sappho'nun lesbos adasında bir çeşit kız yetiştirme yurdunu yönettiği düşünülüyor. Bu yurtta kızlar ailelerinden uzak bir yerde evliliğe ve ev hanımlığına hazırlanıyorlardı. Burada din ve sanat derslerinin yanında, dans etmek ve şarkı söylemek de öğretiliyor. Sappho, burada okuduğu şiirlerle genç kızların sanatsal eğitimine katkıda bulunuyordu. Bu çevreler içinde Sappho'nun şiirlerinde belirlenen homo-erotik ilişkilerin olup olmadığı bilinmiyor (Erkek çocuk eğitiminde de bu olay alışılmamış bir durum değildir zaten) . Şiirlerindeki iması, tutkusu ve şanı, hayatı hakkında ateşli destanlara yol açmıştır. Diğer yandan Sappho'nun bir balıkçıya duyduğu karşılıksız aşk yüzünden intihar ettiği söylenir.
    1. uçuşan sözlerle
    şarkıma başlarım
    ben..

tanrılar korusun seni.
    iyi yürekli,bir sevgilinin kollarında uyu.

ey altın saclı afrodit!
    kaç kez yakarmisimdir.
    benim alın yazım da
    öyle olsun diye!

gene eros,
    elimi kolumu çözen.
    hem tatlı, hem acı eros,
    o karşı gelinmez yaratık,
    sarsıyor beni.
    "aşık mıydım neydim...

2.
    kasıga nasıl sökerse
    meşeleri kökünden
    öyle sarsıyor yüreğimi aşk…

sappho-yunanistan- iö 610-580

3.Sappho kırklı yaşlarında kendisinden çok daha genç bir erkeğe aşıktı ve bu aşk nedeniyle kendisini kayalardan aşağı atarak intihar etti.'

Elbet seviyorum seni

Ama sen beni seviyorsan

genç bir kadınla evlen

Nasıl katlanırım

birlikte yaşamaya

kendimden genç biriyle

Bu dizeler umutsuz aşkının kanıtı değilse ne?

alıntıdır....

Forum Saati Perş. Mayıs 02 2024, 06:41